Rozhovor: Jak vznikala mobilní aplikace SmogAlarm?


Díky aplikaci SmogAlarm snadno zjistíte, jaký je stav ovzduší v nejbližší měřící stanici ČHMÚ. Co obnášel vývoj aplikace a jaké jsou plány na její rozvoj? To vše nám v rozhovoru prozradil vývojář Stanislav Ubík z Eagle Software.

Aplikace SmogAlarm je zdrama ke stažení pro telefony Android od začátku listopadu. Za necelý měsíc zaznamenala více jak 10 tisíc stažení a je hodnocena čtyřmi a půl hvězdičkami z pěti. Přečtěte si 5 otázek a 5 odpovědí o jejím vzniku.

1. Když vás napadlo, že byste mohli vytvořit aplikaci pro mobilní telefony upozorňující na stav ovzduší, co bylo vaším primárním cílem? Změnily se nějak vaše plány v průběhu tvorby aplikace?

Zjednodušit přístup k informacím o stavu znečištění vzduchu. Pokud budou lidé vědět, co dýchají, mohou podle toho upravit své chování, případně vyvíjet tlak na odpovědné osoby. V průběhu tvorby se plány nezměnily, postupně nabývaly na konkrétnosti.

2. Jak dlouho vám vývoj aplikace od prvotní myšlenky do uvedení aplikace v Android Marketu?

Celý vývoj trval asi 3 měsíce. Nejprve byl na světě hrubá podoba aplikace, poté se s ČHMÚ domlouvala výměna dat, následně byly přidány další funkce, dále se aplikace testovala a dolaďovala a nakonec byla umístěna na Android Market. Její životní cyklus tím však nekončí, na základě odhalených chyb a připomínek se bude aplikace dále vyvíjet.

3. Podle čeho jste se vybírali data, která budou v aplikaci zobrazena (např. konkrétní ukazatele plynů apod.)?

Zvolili jsme hodinová data, která se zobrazují na portálu ISKO na stránkách ČHMÚ.

4. Uživatelské rozhraní aplikace je poměrně jednoduché, což ovšem není na škodu a dobře slouží z hlediska přehlednosti. Přesto, máte v plánu rozšířit aplikaci o nějaké další funkcionality (kromě již fungujícího výběru nejbližší měřící stanice podle GPS)?

Rádi bychom vyhověli přáním uživatelů. Ti si nejčastěji poukazují na pomalé načítání, resp. velký datový tok. To je dáno způsobem, jakým data od ČHMÚ získáváme. Tento problém jsme již s ČHMÚ řešili, rádi by nám vyhověli, je to však pro ně práce navíc, takže nemohou říct, kdy to bude. Dále by uživatelé rádi widget (trvale zobrazený ukazatel na ploše). Dokud ale nezačnou mezi aplikací a ČHMÚ téct data v rozumnější formě, nemůže být o widgetu řeč.

5. Co pro vás při vytváření aplikace byla největší výzva?

Největší výzvou bylo pro nás vytvořit aplikaci tak, aby byla co nejsrozumitelnější pro uživatele, ale aby nedošlo ke ztrátě informační hodnoty. Proto jsme se snažili využít grafických prvků barev a ručičkových ukazatelů.

Děkujeme za rozhovor.

Zdroj obázků: Čisté nebe, o.p.s.


Kategorie: Jak na inovace | Štítky: společenské inovace, software, životní prostředí

Komentáře v burze jedou na Disqus

Generální partner projektu:

ERA Finanční služby kdykoli a kdekoli

Partner:

T-Mobile fond

Inovace pro společnost na sociálních sítích:

Twitter Facebook